O Fundacji Statut Zarząd Fundacji Kontakt

Indian Block Printing. Warsztaty ozdabiania tkanin i papieru w hinduskie motywy

Technika wytwarzania i zdobienia tkanin drewnianymi stemplami była znana w Indiach już od XII wieku. Przetrwała w niemal niezmienionej formie do dziś i nadal w znacznym stopniu zaspokaja potrzeby indyjskiego przemysłu tekstylnego. Z tak zdobionych tkanin szyta jest odzież: salwary, kameezy, sari, szale i chusty. Wykonuje się z nich obrusy, kapy, ozdobne tkaniny-obrazy.

Drewniane pieczątki przypadły do gustu także hinduskim ceramikom: bardzo wdzięcznie wyglądają  odciśnięte w glinie czy w masie solnej. Stempluje się nimi też papier i ...ludzi (są pomocne przy nakładaniu bardziej skomplikowanych wzorów na ciało za pomocą henny). Dawniej do nadruków używano barwników pochodzenia roślinnego i – o dziwo – nie zostały one całkiem wyparte przez farby syntetyczne, choć oczywiście uzyskuje się tą drogą znacznie mniej barw. 

Stemple rzeźbi się z impregnowanego drzewa tekowego, a ich rozmiary są bardzo różne: od najmniejszych (wielkości paznokcia), do bardzo dużych, kilkudziesięciocentymetrowych skomplikowanych matryc o zaskakujących wzorach. Powszechne są motywy florystyczne, geometryczne  i kaligraficzne, nierzadko spotyka się też stemple z rozmaitymi wyobrażeniami bóstw czy zwierząt.

Stemple używane podczas naszych warsztatów, to tylko niewielka część kolekcji Mai Pietruszki, która powstawała podczas jej pobytu w Indiach. Całość stanowi kilkaset sztuk ręcznie robionych, drewnianych stempli, wyszperanych w magazynie znajomego sklepikarza, którymi Maja ozdabiała koszulki, spódnice, spodnie, torby, poduszki, listy miłosne...Zapraszamy na warsztat Indian Block Printing: do drukowania będziemy używać farb akrylowych, które dość trwale barwią i znikają dopiero po wielokrotnym praniu.

Przynieście ze sobą wszystko to, co chcielibyście własnoręcznie ozdobić za pomocą stempli: T-shirty, spódnice, spodnie, zasłony, obrusy, szale lub po prostu kawałki materiałów. Nadruki zawieszone na ścianie z powodzeniem mogą zastąpić obrazy. Można wykonać ozdobne tkaniny do dekoracji wnętrz, oryginalne szale czy autorską papeterię (szczególnie na papierze czerpanym wzory stempli wyglądają bardzo efektownie), wizytówki, papier do pakowania prezentów…

Warsztaty odbędą się 10 maja (piątek) w godz. 18:00-20:00, w sali warsztatowej Fundacji Hereditas przy ul. Marszałkowskiej 4 lok. 4.

Drugi termin: 6 czerwca (czwartek) w godz. 18:00-20:00

Koszt udziału w jednym spotkaniu: 45 zł za osobę

Udostępnimy stemple, papiery i tkaniny (jedynie do ćwiczeń), masę solną – na życzenie. Drukować będziecie Państwo na swoich tkaninach/strojach.

W odpowiedni nastrój wprowadzi Was hinduski czaj, doprawiony przyprawą masala, a także pokaz zdjęć z podróży indyjskich.

Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres: karolina.marcinkowska@fundacja-arte.pl

Fundacja ARTE, tel.: 022 891 01 62