O Fundacji Statut Zarząd Fundacji Kontakt

O ptakach i innych zwierzakach

 

 


„O ptakach i innych zwierzakach - spacer połączony z nauką rozpoznawania gatunków i śladów zwierząt żyjących nad Wisłą”

 

Data; godzina: 15 października 2017; 14.00

Miejsce spotkania: Prawy brzeg Wisły ul. Wybrzeże Helskie (przed wejściem na Most Gdański)


 

Wisła i jej najbliższe otoczenie to bogactwo siedlisk dla wielu gatunków zwierząt: ptaków, ssaków, gadów, płazów, ryb oraz niezliczonej ilości owadów i innych bezkręgowców. Niektóre spędzają nad rzeką cały rok, jak np. dziki. Inne przybywają wiosną, żeby wychować młode (m.in. słowiki, jaskółki brzegówki i rybitwy), albo jedynie na zimę - jak różne gatunki kaczek z dalekiej północy Europy. Są też takie zwierzęta, które tylko się tu zatrzymują, aby odpocząć i najeść się przed dalszą  podróżą na lęgowiska lub zimowiska - jak choćby rybołowy.

Poszukiwania mieszkańców nadwiślańskiego łęgu rozpoczniemy w okolicach Mostu Gdańskiego. Rozglądając się po okolicy, za pomocą lunety postaramy się podpatrzeć mewy śmieszki, mewy siwe, kormorany, nurogęsi czy kaczki krzyżówki. Wśród latających przyjaciół, z pewnością nie zabraknie wron i srok.  Opowiemy o życiu ptaków nad Wisłą, co robią o różnych porach roku i gdzie mogą gniazdować i żerować. Wskażemy miejsca, w których panują dobre warunki  do obserwacji nadwiślańskiej fauny. Porozmawiamy o rybitwach, które już co prawda odleciały do Afryki, ale Dolina Środkowej Wisły to dla nich ważna ostoja lęgowa. Może uda Ci się rozpoznać ślady ptaków na piasku lub odszukać ich dziuplę albo gniazdo...?

Na spacer zapraszamy w niedzielę, 15 października. Spotykamy się przy schodach prowadzących na Most Gdański – prawy brzeg Wisły, ul. Wybrzeże Helskie). Do zobaczenia!

Udział w spacerach jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Projekt: „Odkrywcy wiślanych sekretów” jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.