O Fundacji Statut Zarząd Fundacji Kontakt

Panny z wiślanych fal

 

 


„Panny z wiślanych fal” - opowieść

o warszawskich Syrenkach

 

Data; godzina: 28 października 2017; 14.00

Miejsce spotkania: Rynek Starego Miasta (przed pomnikiem warszawskiej Syrenki)


 

Taką znamy ją dziś: pół-kobietę pół-rybę, trzymającą w jednej ręce tarczę a w drugiej miecz; od stuleci broniącą Warszawy i Jej mieszkańców. Ale czy wszyscy wiemy, że starsze wizerunki warszawskiej Syrenki nie przypominały tego obecnego? Najdawniejsze źródła przedstawiają Syrenkę jako… potwora. Jej górna część przypomina ciało mężczyzny, a na dole straszy ogon, dwie duże łapy i skrzydła.

 

Z biegiem lat Syrenka jednak wypiękniała i stała się symbolem naszego miasta, a w całej Warszawie znajduje się ponad 200 jej wizerunków. Te najbardziej znane - rzeźbione, można spotkać na Rynku Starego Miasta czy na Powiślu. Ale są także malowane, rysowane, czy nawet wyświetlane przez miejskie neony…

 

Ale w jaki właściwie sposób znalazła się nad Wisłą i dlaczego tak upodobała sobie Warszawę, że postanowiła zostać z nami na zawsze? Gdzie możemy dostrzec inne jej oblicza? I wreszcie - co ma wspólnego Pablo Picasso z warszawską Syrenką? Na te i wiele innych nurtujących nas pytań odpowiemy już w sobotę, 28 października. Spotykamy się – a jakże! – obok pomnika warszawskiej Syrenki na Rynku Starego Miasta o godz. 14.00. Zapraszamy!  

 

Udział w spacerach jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Projekt: „Odkrywcy wiślanych sekretów” jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.